Cuvant inainte

Aceasta asezare manastireasca a luat fiinta in anul 2000 dupa retrocedarea padurii apartinind Manastirii Hodos-Bodrog.
La Praznicul “Intrarii Maicii Domnului in Biserica” dupa Liturghia arhiereasca savirsita la Manastirea Hodos-Bodrog, soborul acesteia, in frunte cu Preasfintitul Parinte Dr. Timotei Seviciu, Episcopul Eparhiei Aradului, s-au deplasat la padurea Manastirii, unde Prea Sfintia Sa a sfintit crucea si a pus piatra de temelie la viitoarea Biserica de lemn cu hramul “Cuvioasa Parascheva”.

Datorita deselor revarsari ale Muresului, biserica cu hramul “Buna Vestire” din satul Bodrogu Vechi se afla in primejdie de a se surpa. De aceea, in anul 2001, Sfanta Episcopie a Aradului deleaga Manastirea Hodos-Bodrog sa salveze biserica de la prabusirea in apele riului Mures. Astfel biserica din Bodrogu Vechi este mutata in incinta noului lacas.

Acest asezamint este un schit al Arhiepiscopiei Aradului organizat dupa principiul vietii de obste.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Comments are closed.