PRAZNICUL SCHIMBĂRII LA FAȚĂ A DOMNULUI, SĂRBĂTORIT LA MĂNĂSTIREA HODOȘ-BODROG

În ziua praznicului Schimbării la Faţă a Domnului, 6 august 2022, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a săvârșit Sfânta Liturghie, ca în fiecare an, la Mănăstirea Hodoș-Bodrog, cu prilejul hramului Paraclisului de iarnă.

Alături de Înaltpreasfinția Sa, din sobor au făcut parte și: Arhim. Teofan Mada, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Aradului; Protos. Grigorie Timiș, starețul mănăstirii; Protos. Iustin Popovici, consilier cultural și viețuitor în această sfântă mănăstire; Protos. Nicolae Tang, lector universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad și viețuitor în această sfântă mănăstire și Pr. Adrian Zaha, Protopopul Ineului.

Cu acest prilej, chiriarhul arădean a adresat celor prezenţi un cuvânt de învăţătură intitulat ,,Urcuș duhovnicesc” (cf. II Petru 1; Mt. 17), asemănător celui al apostolilor cu Domnul pe Tabor spre a înțelege că Dumnezeu Însuși se descoperă celor credincioși prin luminarea lucrării Sale la care cheamă pe toți

În ilustrarea importanței sărbătorii se subliniază că binecuvântarea strugurilor prefigurează părtășia slavei Împărăției cerești, a arătat Înaltpreasfinția Sa.

După săvârşirea Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinţia sa a oficiat o slujbă de pomenire în cripta episcopală pentru vrednicul de amintire episcop al Aradului, Visarion Aştileanu, la 38 de ani de la trecerea la cele veşnice, în anul 1984, tocmai la acest mare praznic. Episcopul Visarion este înmormântat în cripta episcopală de la Mănăstirea Hodoş-Bodrog, alături de alţi ierarhi arădeni.

La finalul Sfintei Liturghii, protos. lect. dr. Nicolae Tang, a adresat un cuvânt de mulțumire din partea stăreției și a obștii, precum și a credincioșilor și pelerinilor prezenți la sfânta mănăstire. Preacuvioșia sa a arătat calitatea de învățător și părinte a Înaltpreasfinției Sale, dar și de păstrător și continuator al tradiției sfinte și a celei locale.

Protos. Dr. Iustin Popovici