PROGRAMUL SLUJBELOR ÎN PRIMA SĂPTĂMÂNĂ DIN POSTUL MARE

18-23 martie

LUNI

07:00 – Acatist, Ceasurile III, VI, IX, Obedniţa și Vecernia

14:00 – Pavecerniţa Mare cu Canonul cel Mare (Partea I)

18:00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I

PROGRAMUL SFINTELOR SLUJBE DE CRĂCIUN, ANUL NOU ȘI BOBOTEAZĂ 2023/2024

SFÂNTA MĂNĂSTIRE HODOȘ-BODROG

Vineri, 22 decembrie 2023 (Zi aliturgică)

08.00: Rânduiala Ceasurilor Împărătești, Taina Sfântului Maslu
17.00: Vecernia, Pavecernița Mică și cealaltă rânduiala a slujbelor mănăstirești
23.30: Taina Sfântului Maslu

Sâmbătă, 23 decembrie 2023

08.00: Acatist, Ceasurile, Sf. Liturghie, Parastase
17.00: Priveghere Mare: Vecernia cu Litie și Utrenia

Duminică, 24 decembrie 2023 (Ajunul Crăciunului)
09.00: Acatistul Mântuitorului, Ceasurile, Vecernia de Praznic unită cu Sf. Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
17.00: Priveghere Mare: Pavecernița Mare, Litia de Praznic și Utrenia Nașterii Domnului

PĂRINTELE VENIAMIN STAN A FOST ÎNMORMÂNTAT LA MĂNĂSTIREA HODOȘ-BODROG

Vineri, 15 decembrie 2023, un sobor de preoți și diaconi au oficiat slujba înmormântării Părintelui ieromonah Veniamin Stan de la Mănăstirea Hodoș-Bodrog, care a trecut la cele veșnice după o lungă suferință, la vârsta de 50 de ani.

Chiriarhul arădean, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Ierarhul care în urmă cu mai bine de 8 ani de zile l-a hirotonit ieromonah, s-a rugat la căpătâiul Părintelui Veniamin în seara zilei de joi și a rostit un cuvânt de mângâiere în care a amintit calitățile de slujitor și monah pe care le-a avut adormitul în Domnul.

La slujba înmormântării călugărilor Părintele Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului și împreună-viețuitor cu cel prohodit, a vorbit în cuvântul său despre parcursul duhovnicesc al Părintelui Veniamin, care întreaga sa viață s-a silit să-și îndeplinească cu multă conștiinciozitate voturile monahale făgăduite la slujba călugăriei. Un cuvânt de mângâiere a rostit și Părintele Iustin Luțai, parohul din satul natal al răposatului, Săpânța, Maramureș, care a însoțit familia și un număr mare de credincioși veniți să-și însoțească pe ultimul drum pe părintele din satul lor.

După slujba de prohodire, Părintele Veniamin a fost înmormântat în cimitirul străvechii Mănăstiri Hodoș-Bodrog, unde își doarme somnul cel de veci, așteptând învierea morților.

Programul Slujbelor la Hramul Mănăstirii Hodoș-Bodrog din 14-15 august 2023

Praznicul Schimbării la Față a Domnului, sărbătorit la Mănăstirea Hodoș-Bodrog

În ziua praznicului Schimbării la Faţă a Domnului, 6 august 2023, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a săvârșit Sfânta Liturghie, ca în fiecare an, la Mănăstirea Hodoș-Bodrog, cu prilejul hramului Paraclisului de iarnă.

Continuă lectura

PROGRAMUL SLUJBELOR DIN SĂPTĂMÂNA PATIMILOR ȘI SĂPTĂMÂNA LUMINATĂ Sfânta Mănăstire Hodoș-Bodrog 2023

Sfânta și Marea Zi LUNI, 10 aprilie:
– ora 7:00 – Acatist, Ceasurile, Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite
– ora 17:00 – Pavecernița Mare și Miezonoptica
– ora 19:00 – Denie

Continuă lectura

Programul slujbelor în prima săptămână din Postul Mare Sfânta Mănăstire Hodoș-Bodrog 27 februarie – 4 martie 2023

LITURGHIE ARHIEREASCĂ DE PRAZNICUL ADORMIRII MAICII DOMNULUI LA MĂNĂSTIREA HODOȘ-BODROG

În ziua praznicului, Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Timotei a oficiat Sfânta Liturghie Arhierească la Mănăstirea Hodoş-Bodrog înconjurat de un ales sobor ieromonahi şi preoţi.

Continuă lectura

MII DE CREDINCIOȘI LA PRIVEGHEREA DIN AJUNUL PRAZNICULUI ADORMIRII MAICII DOMNULUI ȘI PROCESIUNEA DRUMUL CRUCII, LA MĂNĂSTIREA HODOȘ-BODROG

În fiecare an la praznicul Adormirii Maicii Domnului, mii de credincioşi din tot cuprinsul Banatului şi a Câmpiei arădene, îşi îndreaptă paşii spre străvechea Mănăstire Hodoş-Bodrog, pentru a se ruga la Icoana Făcătoare de minuni a Maicii Domnului cu Pruncul și pentru a participa la slujbele ce se săvârșesc în această lavră monahală milenară.

PRAZNICUL SCHIMBĂRII LA FAȚĂ A DOMNULUI, SĂRBĂTORIT LA MĂNĂSTIREA HODOȘ-BODROG

În ziua praznicului Schimbării la Faţă a Domnului, 6 august 2022, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a săvârșit Sfânta Liturghie, ca în fiecare an, la Mănăstirea Hodoș-Bodrog, cu prilejul hramului Paraclisului de iarnă.