Sfânta și Marea zi de Joi: Rugăciune și Reculegere la Mănăstirea Bodrog

Într-o zi de joi deosebit de specială, Mănăstirea Bodrog a fost martora unei sărbători cu totul aparte: Sfânta și Marea Zi de Joi. Dimineața devreme, sub ocrotirea rugăciunilor și cântului bisericesc, am pășit în sfințenia vecerniei, unită cu Liturghia Sfântului Vasile cel Mare. Atmosfera încărcată de reverență și mister a îmbrățișat fiecare suflet prezent, iar cuvintele evlavioase ale psalmilor și rugăciunilor au răsunat în inimile credincioșilor ca o melodie divină, îndemnându-i să-și înalțe gândurile și simțurile către Dumnezeu.

Apoi, în lumina asfințitului, când umbrele începeau să se lungească pe pământ, am fost martorii unei ceremonii de o solemnitate adâncă – Denia celor 12 Evanghelii. În timp ce luminile tremurătoare ale candelelor dansau în bătaia vântului, părinții Mănăstirii au citit cu evlavie pasajele evanghelice, aducând în viață povestea mântuirii noastre. Fiecare cuvânt, fiecare silabă, părea să vibreze în aer, purtând cu ele puterea și iubirea divină.

Mănăstirea Bodrog a fost martora și custodele acestor momente sfinte, îmbibate cu istorie și tradiție, dar și cu o vitalitate mereu nouă, mereu proaspătă. În fiecare an, Sfânta și Marea Zi de Joi ne aduce aminte de misterul sacrificiului lui Hristos și de promisiunea mântuirii noastre. Cu inimile pline de recunoștință și smerenie, ne plecăm în fața acestei mari sărbători, continuând să păstrăm flacăra credinței aprinsă în inimile noastre.